На головну  << Ловець у житі

Українська банерна мережа

Мисливська кепка Голдена

Червона кепка Голдена надзвичайно важливий символ, чи не найголовніший у всій книзі. Вона згадується протягом всього роману, на неї часто звертається увага, що вказує на особливість цього предмету. Однозначності у розумінні її значення нема, проте деякі свої припущення я хотів би коротко висловити.

Перш за все - червоний колір - він привертає увагу до кепки й до Голдена Колфілда, він відповідає незвичайності характеру Голдена, його осібності, несхожості на більшість. Червоний колір завжди символізував повстання, бунт - тут теж є паралель з Голденом, хоч його бунт трохи інший, пасивний і внутрішній. Це швидше просто неприйняття правил, нав'язаних хворим суспільством, зовнішнім вираженням якого, зокрема, є те, що він носить свою кепку задом наперед. Значення кепки, як символу відношення Голдена до суспільства, чи не найголовніше.

Цей колір агресивний, як і поведінка Голдена - кепка вперше згадується напередодні бійки з Вардом Стредлейтером. Це колір почуттів, які багато значать для Голдена. Також це колір символізує прагнення до справедливості, зміни суспільного устрою, шляхом до чого раніше була революція, але не тепер, в епоху модернізму, коли стає зрозуміло, що змінити щось неможливо, та й не потрібно, можна змінювати внутрішній світ, а не зовнішній.

Не раз згадується, що кепка мисливська, це важливо, оскільки і Голдена певною мірою можна назвати мисливцем (у розумінні ловця), адже він шукає, чи навіть полює на невинність, він прагне ловити дітей над прірвою у густому житі, рятуючи їх від дорослішання і обов'язкової моральної деградації цим зумовленої.

Коли розглядається твір Селінджера з точки зору його несподіваної популярності, вражаючого впливу на психологію підлітків, вважається, що досягти цього вдалось завдяки системі дрібних образів і символів, що впливають на підсвідомість (можна сказати, елементів НЛП - програмування свідомості), серед яких мисливська кепка Голдена займає чи не основне місце.Aerius 2003